LV | EN | RU |
Jaunumi

CSDD uzsāk kampaņu “Esi gaismas vest-nesis!”

22.10.2015
Foto

“Esam domājuši kā šogad aizsniegt vistālākos Latvijas nostūrus un vesti iedot tieši tiem cilvēkiem, kuriem tā ir visvairāk nepieciešama un kuri to nevar iegādāties. Ne visiem mēs varēsim vestes iedot bez maksas. Tādēļ šogad būs gandrīz 800 vest-niecības punkti, kuros cilvēki varēs sev un tuvajiem par īpašām kampaņas cenām iegādāties gaismu atstarojošas vestes. Tāpat mēs aicinām arī uzņēmējus, pašvaldības, mācību iestādes, vecākus – rūpēties par saviem tuvajiem un līdzcilvēkiem, ieģērbjot viņus gaismu nesošā un drošā apģērbā,” uzsver CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš.

Arī šogad vestes tiks dalītas sadarbībā ar CSDD ilggadējo sadarbības partneri – Latvijas Samariešu apvienību (LSA), kas palīdzēs atstarojošo vestu dalīšanā visā Latvijā, 24 vestu izdales vietās, kā arī uz neapgaismotiem ceļiem ārpus apdzīvotām vietām. LSA direktors Andris Bērziņš uzsver, ka drošība uz ceļa ir būtiska pamatvērtība LSA darbībā – Samariešu apvienība jau daudzus gadus autovadītājiem pasniedz pirmās palīdzības kursus, kā arī vēlas palīdzēt parūpēties par gājēju drošību uz Latvijas ceļiem.

Kā liecina CSDD apkopotie dati, oktobrī, novembrī un decembrī bojā iet tikpat daudz cilvēku, cik gada pirmajos deviņos “gaišajos” mēnešos. Šajā oktobrī jau ir septiņi bojā gājušie gājēji, kas nozīmē, ka katru trešo dienu uz Latvijas ceļiem iet bojā gājējs un katru dienu tiek savainoti pāris gājēji un/vai velosipēdisti.

“Bieži gājējiem šķiet, ka arī tumšā laikā viņi ir viegli ieraugāmi uz ceļa, īpaši, ja tie atrodas apdzīvotās vietās. Tomēr šis priekšstats ir maldīgs. Par savu redzamību gājējiem jārūpējas arī pilsētās – visvairāk negadījumu ar cietušiem gājējiem notiek Rīgā un Pierīgas rajonā, kur satiksmes intensitāte un gājēju plūsma ir lielāka. Līdzšinējā statistika parāda, ka visbiežāk ceļu satiksmes negadījumos iekļūst tieši “tumšie” gājēji un pārsvarā tas notiek diennakts tumšajā laikā. Būtiski saprast, ka autovadītājam ir grūti saskatīt “tumšos” gājējus, tādēļ, lai pasargātu sevi, svarīgi būt uzmanīgiem un labi pamanāmiem, izvēloties atstarojošās vestes, gan apdzīvotās, gan neapdzīvotās vietās,” skaidro Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Artis Velšs.

Šā gada pirmajos deviņos  mēnešos visā Latvijā notikuši 752 ceļi satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti gājēji; 621 gājējs ticis ievainots, bet 32 gājuši bojā. Salīdzinoši pērn šajā pat laikā bojā gājuši 43 gājēji. Visvairāk traģēdiju – 16, šogad notikušas Rīgas reģionā.

Autovadītājs gājēju, bez gaismu atstarojošas vestes, uz ceļa pamana tikai 25–40 metru attālumā. Ja vadītājs brauc ar ātrumu 90 km/h, šo ceļa posmu viņš paveic 1–2 sekundēs, kas ir pārāk mazs laika sprīdis, lai reaģētu un apbrauktu gājēju. Atstarotāja atspīdināto gaismu autovadītājs pamana 140 metru attālumā, ja transportlīdzeklis brauc ar iedegtiem tuvās gaismas lukturiem, bet 400 metru attālumā – ja iedegti tālās gaismas lukturi. Atstarojošās vestes cilvēku padara 5–10 reizes pamanāmāku, kas ļauj autovadītājam gājēju pamanīt un nepieciešamības gadījumā nobremzēt un apbraukt.

Lai mazinātu negadījumu skaitu un pievērstu sabiedrības uzmanību, CSDD kampaņas “Esi gaismas vest-nesis!” ietvaros plānots bezmaksas izdalīt vismaz 20 tūkstošus vestu visā Latvijā, tādējādi izglābjot 20 tūkstošus dzīvību. Atstarojošo vestu saņemšanas punkti būs pieejami aptuveni 120 mobilajās vest-niecībās autobusos (“Nordeka”, “Liepājas autobusu parks” un CATA), Latvijas Samariešu apvienībā un reģionos esošajās nevalstiskajās organizācijās, savukārt iegādāties tās varēs 757 vest-niecību punktos visā Latvijā – Latvijas Pasta nodaļās, Statoil DUS, veikalos MAXIMA, kā arī stila vest-niecībā – www.zibstore.com.

Kampaņa tiek daļēji finansēta no OCTA līdzekļiem.

Pārvaldi sava uzņēmuma apdrošināšanu un iegūsti sirdsmieru!